تفریحات دریایی در حال تبدیل به بخش بزرگی از صنعت دریا در سراسر جهان هستند. یکی از این تفریحات، قایقرانی و ماهی‌گیری با قایق‌های کوچک است. امروزه امکانات زیادی برای ماهی‌گیری تفریحی وجود دارد که البته با اعمال تغییرات می‌توانند در ابعاد صنعتی بزرگ‌تر هم به کار روند. یکی از روش‌های پیشنهادشده، استفاده از ردیاب‌های صوتی و سیستم‌های تصویربرداری سونار( ثبت تصویر با ردیاب آوایی) است.

ردیاب‌های نسل جدید به گونه‌ای طراحی شده‌اند که سیگنال آنها با زمان تغییر می‌کند و مداوم بین فرکانس‌های متفاوت در نوسان‌اند و از این راه می‌توانند اطلاعات خوبی از عمق دریاها به دست دهند. این سنسورها نسبت به سنسورهایی که در یک فرکانس کار می‌کنند، سروصدای کمتر و دقت بیشتری دارند و با آنها می‌توان ماهی‌های یک گروه را تک تک تفکیک کرد. هر چه تعداد پالس‌ها بیشتر باشد، دقت بالاتر می‌رود و از این طریق می‌توان دقت را تنظیم کرد. برای تکمیل فرآیند ماهی‌یابی، سیستم‌های تصویربرداری سونار به کمک ما می‌آیند. این سیستم‌ها بر اساس امواج صوتی دریافت شده، نقشه‌ای از اعماق آب تهیه می‌کنند که تا حد خوبی به عکس نزدیک‌اند و با استفاده از آنها می‌توان به راحتی و با دقت بالا موجودات دریایی را جانمایی کرد. بعضی از این سیستم‌ها، تصویری سه‌بعدی از فضای زیر آب می‌سازند.

شرکت simrad که در زمینه‌ی فروش محصولات مرتبط با قایقرانی فعالیت می‌کند، یک مبدل تصویر برداری فعال سه‌کاره ارائه داده است. این مبدل دقت و دامنه‌ی کاری‌ای در دسترس کاربر قرار می‌دهد که در هیچ یک از سیستم‌های مشابه دست‌یافتنی نیست. سه دستگاه به کار رفته در این مجموعه عبارتند از یک ردیاب صوتی با فرکانس متغیر، اسکن جانبی و اسکن عمیق برای یافتن و شناسایی ماهی‌ها و نتیجه‌ی نهایی هر سه دستگاه، روی یک اسکرین نمایش داده می‌شود. دقت و قدرت تفکیک بالای این سیستم به شما اجازه می‌دهد راحت‌تر بسترهای حرکت ماهی‌ها، از جمله بوته‌های دریایی، تخته‌سنگ‌ها و حفره‌ها شناسایی کنید و به این ترتیب، ماهی‌های بیشتری صید کنید.

ردیاب صوتی به کار رفته در این سیستم، می‌تواند از نوع فرکانس متوسط یا بالا (83/200kHz + 455/800kHz) باشد. این مبدل با صفحه نمایش‌های ساخت این شرکت، از جمله NSS evo3 وGO سازگار است و سایر لوازم جانبی مربوط به آن را هم می‌توان از همین شرکت تهیه کرد. با توجه به ویژگی‌های منحصر به فرد این دستگاه و ترکیب شدن سه وسیله‌ی کاربردی در آن، این محصول می‌تواند به راحتی جایگزین محصولات یک‌کاره و قدیمی‌تر شود.

لینک سایت شرکت :https://www.simrad-yachting.com/en-gb/

لینک محصول :https://www.simrad-yachting.com/en-gb/simrad/type/sonar-and-transducer/activeimaging-3-in-1-transducer/