حفظ امنیت کارکنان کشتی‌ها و سایر افرادی که در زمینه‌ی دریا فعالیت می‌کنند، مسئله‌ایست که اهمیت آن بر کسی پوشیده نیست. با توجه به ریسک بالای کار در این حوزه که باعث رخ‌دادن اتفاقات ناگوار بسیاری می‌شود، اندیشیدن چاره‌ای برای مدیریت ریسک و کاهش احتمال وقوع حوادث آسیب‌زا، امری ضروری است. افراد زیادی سعی کرده‌اند که راه‌حل‌هایی برای افزایش سطح ایمنی در فعالیت‌های دریایی پیشنهاد دهند و در چند سال اخیر استارت‌آپ‌های زیادی حول این موضوع شکل گرفته‌اند.

یکی از این استارت‌آپ‌ها، استارت‌آپ SOL-X است که در سنگاپور مستقر است. فعالیت این مجموعه در راستای توانمند کردن افراد و سازمان‌های درگیر در حوزه‌ی دریا، در به کارگیری و توسعه‌ی فرهنگ ایمنی فعال و حفاظت از خود و دیگران و بهبود عملکرد اجرایی نیروی کار است. هدف این استارت‌آپ، حرکت به سوی صنعت دریایی ایمن‌تر با استفاده از تکنولوژی‌های هوشمندی است که بر محور انسان‌ها توسعه یافته‌اند. اعضای ارشد این مجموعه، مهندسان خبره‌ی صنعت دریا با تجربه‌ی سال‌ها کار در حوزه‌های مختلف این صنعت و کارشناسان مدیریت، توسعه و اقتصاد هستند.

از محصولات و خدمات این مجموعه می‌توان به سیستم یکپارچه‌ی مدیریت ریسک و ایمنی safevue اشاره کرد؛ این سیستم شامل 2 بخش‌ کلی سلامت کارکنان و کنترل عملیات‌هاست که هر کدام زیرمجموعه‌های مختلفی دارند. مدیریت امورات کشتی-ساحل( جریان ارتباطی اتوماتیک و سریع بین دفتر کار و کشتی مخصوصا برای دریافت مجوزهایی که به تایید دفتر نیاز دارند)، مدیریت صدور مجوز انجام عملیات‌ها( شامل 45 مجوز یکپارچه از جمله ارزیابی ریسک، گواهینامه‌های جداسازی انرژی، چک‌لیست ایمنی و…) مانیتور کردن عملیات‌ها با سرعتی نزدیک به مانیتور کردن در لحظه( امکان مشاهده و مدیریت عملیات‌های در حال اجرا و اطلاع‌رسانی عملیات‌های آتی با سرعت بسیار بالا در سراسر کشتی) از امکانات بخش کنترل هستند.

آنالیز موقعیت، برنامه‌های سلامت کارکنان، مدیریت حجم و فشار کاری و تشخیص شرایط خطرناک، از امکانات بخش سلامت کارکنان هستند. مدیریت این قسمت با به اشتراک‌گذاری خودکار موقعیت مکانی زنده‌ی کارکنان برای پیدا کردن سریع آنها و پخش زنگ هشدار از طریق دستگاه‌های کارکنان در صورت نیاز به کمک، انجام می شود. در قسمت سلامت، کارکنان می‌توانند آگاهی بیشتری نسبت به وضعیت سلامتی خود پیدا کنند و همین باعث می‌شود سلامت آنها کمتر در معرض خطر قرار بگیرد.

این سیستم تنها یکی از سیستم‌های فعال در زمینه‌ی مدیریت ریسک است که با استفاده از فناوری اینترنت اشیا توسعه یافته است و گزینه‌های متنوع و کاربردی زیادی را در اختیار استفاده‌کننده قرار می‌دهد. با توجه به سخت‌گیرانه‌تر شدن مقررات کاری، در آینده احتمالا شاهد تاکید بیشتری بر فعالیت در این حوزه خواهیم بود.

لینک سایت : https://www.sol-x.co/

لینک محصول : https://www.sol-x.co/products